Zachód słońca nad plażą w Mirissie z pochyloną palmą

    Pogoda na Sri Lance: kiedy jechać i na które wybrzeże


    Na Sri Lance nie ma jednej pory deszczowej. W lipcu w Galle spada 173 mm deszczu na piętnastu dniach, a w Arugam Bay 17 mm na dwóch.

    Dzieli je 199 kilometrów w linii prostej i jedno pasmo gór. Dziesięciokrotna różnica w opadzie, ten sam kraj, ten sam tydzień. Dlatego wybór terminu jest tu przede wszystkim wyborem brzegu.

    Krótka odpowiedź: od grudnia do marca jedź na południowy zachód i południe, od maja do września na wschód. Luty i marzec to jedyne dwa miesiące, w których sucho jest niemal wszędzie. Listopada unikaj na całej wyspie.

    Liczby w tym tekście pochodzą z normalnych klimatycznych WMO za lata 1991-2020, czyli z trzydziestu roczników pomiaru z jedenastu stacji Sri Lanki. Jeden próg dnia deszczowego dla wszystkich: 1,0 mm.

    Zachód słońca nad plażą w Mirissie z pochyloną palmą
    Południowy zachód wyspy pracuje od grudnia do marca. Latem ten sam brzeg zbiera trzy razy więcej deszczu niż wschodni.

    Dlaczego na Sri Lance nie ma jednej pory deszczowej

    Środek wyspy zajmuje masyw górski z Pidurutalagalą, najwyższym szczytem kraju, na wysokości 2 524 metrów. Ten masyw dzieli Sri Lankę na dwie połowy pogodowe i robi to przez cały rok.

    Od maja do września wiatr wieje z południowego zachodu, znad Oceanu Indyjskiego. Wilgotne powietrze wchodzi na stoki od strony Galle i Colombo, wznosi się, wykrapla i zostawia deszcz na zachodnim brzegu oraz w górach. Po drugiej stronie schodzi w dół już suche i w dodatku ogrzane sprężaniem. Stąd bierze się coś, co brzmi jak pomyłka: w czerwcu Trincomalee ma 35,4 stopnia i 26 mm opadu, a Galle 29,4 stopnia i 184 mm.

    Od grudnia do lutego układ się odwraca. Wiatr przychodzi z północnego wschodu, przez Zatokę Bengalską, i tym razem to wschodni brzeg dostaje deszcz. Grudzień w Batticaloi daje 469 mm, najwyższą miesięczną sumę z całego zestawienia. Colombo w tym samym czasie ma 171 mm i sezon w pełni.

    Rolnicy nazwali od tych dwóch monsunów pory uprawy ryżu: maha przy monsunie północno-wschodnim i yala przy południowo-zachodnim. Nazwy są w użyciu do dziś i usłyszysz je na wyspie częściej niż słowo monsun.

    Zostają jeszcze dwa okresy przejściowe, w marcu i kwietniu oraz w październiku i listopadzie, kiedy żaden monsun nie dominuje. Strefa zbieżności międzyzwrotnikowej przechodzi wtedy nad wyspą i pogodę robią popołudniowe burze konwekcyjne, te same wszędzie. Drugi z tych okresów, jesienny, jest najmokrzejszą porą roku dla całej Sri Lanki i nie ratuje przed nim żaden brzeg.

    Lipiec: 173 mm w Galle i 17 mm w Arugam Bay

    Lipiec pokazuje ten podział najostrzej w całym roku, więc warto go rozpisać stacja po stacji. Kolumna z dniami liczy doby z opadem co najmniej 1,0 mm.

    StacjaCzęść wyspyOpad w lipcuDni z deszczemMaksimum °C
    Pottuvil (Arugam Bay)wschód17 mm2,134,3
    Jaffnapółnoc23 mm2,532,6
    AnuradhapuraTrójkąt Kulturowy24 mm2,533,5
    Batticaloawschód31 mm2,734,4
    Hambantotapołudnie31 mm4,331,6
    Trincomaleewschód51 mm3,435,3
    Badullawschodnie stoki gór54 mm4,931,1
    Katugastota (Kandy)góry108 mm12,528,2
    Colombopołudniowy zachód123 mm10,030,3
    Nuwara Eliyagóry155 mm16,018,6
    Gallepołudniowy zachód173 mm15,129,0

    Dwie rzeczy w tej tabeli zaskakują nawet osoby, które o dwóch monsunach słyszały.

    Pierwsza: Trójkąt Kulturowy jest w lipcu suchy. Anuradhapura ma wtedy 24 mm na dwóch i pół dnia, czyli mniej niż większość wschodnich plaż. Zwiedzanie Sigiriyi, Polonnaruwy i Dambulli latem nie jest kompromisem, tylko dobrym terminem. Problemem jest upał i tłok w kolejce na skałę, nie deszcz.

    Druga: dwie strony tego samego grzbietu mają w lipcu inną pogodę. Badulla na wschodnim stoku notuje 54 mm na pięciu dniach. Nuwara Eliya, trzydzieści kilometrów dalej na zachód i tysiąc dwieście metrów wyżej, ma 155 mm na szesnastu i maksimum 18,6 stopnia. Pierwsza leży w cieniu opadowym, druga bierze monsun wprost. W praktyce to różnica między popołudniową mżawką a całym dniem w chmurze.

    Sucho nie znaczy jednak wygodnie, i to jest najczęstsze nieporozumienie przy letnim terminie. Trincomalee ma w czerwcu i lipcu ponad 35 stopni, więc plaża działa rano i po szesnastej, a między tymi godzinami sensowny jest cień albo woda. Na południu wychodzi to jeszcze inaczej: w Tangalle lipcowy opad to 31 mm, ale wiatr trzyma wtedy średnio 32,8 km/h, woda schodzi do 26,5 stopnia i pracują prądy przybrzeżne. Suchy miesiąc na tym brzegu nie jest miesiącem spokojnego morza.

    Wschodnie zatoki mają w lipcu odwrotny układ: wiatr około 11 km/h i woda blisko 30 stopni, bo masyw osłania je od monsunu. To nie przypadek, że sezon plażowy w Pasikudah i Batticaloi pokrywa się dokładnie z polskimi wakacjami.

    Pięć stref i kalendarz każdej z nich

    Wyspa dzieli się pogodowo na pięć obszarów. Roczne sumy poniżej pochodzą ze stacji podanej w nawiasie.

    StrefaRokSezonCzego unikać
    Południowy zachód (Colombo, Galle)2 397 mm na 141 dniachod grudnia do marcaod maja do czerwca i od września do listopada
    Południe, strefa sucha (Hambantota)1 042 mm na 84 dniachod stycznia do marcalistopad
    Wschód (Trincomalee, Batticaloa, Pottuvil)od 1 428 do 1 850 mm na 80 do 88 dniachod maja do wrześniaod listopada do stycznia
    Trójkąt Kulturowy (Anuradhapura)1 395 mm na 90 dniachluty, marzec oraz od czerwca do wrześniaod października do grudnia, do tego kwiecień
    Góry (Nuwara Eliya, Kandy, Badulla)od 1 759 do 1 838 mm na 126 do 160 dniachod stycznia do marcaod października do grudnia

    Zwróć uwagę na dwie liczby, które przeczą intuicji. Południe jest ponad dwa razy suchsze od południowego zachodu, choć leży na tym samym brzegu Oceanu Indyjskiego: 1 042 mm wobec 2 397. To dlatego Tangalle i Yala mają dłuższy sezon niż Hikkaduwa.

    Druga: góry mają najwięcej dni z deszczem na wyspie, do 160 rocznie w Nuwara Eliya, ale nie najwyższą sumę. Pada tam często i niewiele. W praktyce znaczy to poranną mgłę i popołudniową mżawkę, a nie ulewę, która odwołuje dzień.

    Widok z okna pociągu jadącego przez zielone wzgórza w drodze do Kandy
    Krainę herbaty ogląda się najlepiej od stycznia do marca, gdy chmura wisi wyżej niż tory.

    Pogoda na Sri Lance miesiąc po miesiącu

    Sumy miesięczne w milimetrach, w nawiasie liczba dni z opadem co najmniej 1,0 mm. Każda kolumna to jedna stacja reprezentująca swoją strefę.

    MiesiącColomboHambantotaTrincomaleeAnuradhapuraNuwara Eliya
    styczeń80 (5)68 (5)152 (8)86 (6)116 (10)
    luty77 (5)47 (4)96 (5)60 (4)73 (7)
    marzec103 (8)47 (4)55 (4)62 (5)72 (7)
    kwiecień249 (13)92 (7)48 (4)180 (11)134 (13)
    maj314 (17)73 (7)72 (4)94 (6)172 (13)
    czerwiec197 (15)41 (6)26 (2)15 (3)168 (15)
    lipiec123 (10)31 (4)51 (3)24 (3)155 (16)
    sierpień116 (10)59 (6)67 (4)43 (4)132 (14)
    wrzesień264 (15)100 (8)113 (6)66 (5)161 (15)
    październik359 (19)128 (10)216 (13)259 (14)247 (19)
    listopad346 (16)222 (13)376 (18)281 (17)226 (18)
    grudzień171 (9)132 (9)339 (15)225 (12)183 (15)

    Od grudnia do marca. Klasyczny sezon i jedyny, w którym południowy zachód pokazuje się z najlepszej strony: luty ma w Colombo 77 mm na pięciu dniach. Wtedy też jedzie się w góry, bo chmura trzyma się wyżej i widok z pociągu z Kandy do Elli jest faktycznie widokiem. Wschód w tym czasie odpada: styczniowe 152 mm w Trincomalee to jeszcze końcówka monsunu, a w Batticaloi 269.

    Kwiecień i maj. Pierwszy okres przejściowy i najbardziej ryzykowny termin w całym roku, bo pada wszędzie po trochu, a nigdzie nie ma pewności. Kwiecień daje 249 mm w Colombo i 180 w Anuradhapurze, więc ani plaża zachodnia, ani zwiedzanie nie działają w pełni. Wyjątek jest jeden i mocny: wschód jest w kwietniu i maju najsuchszy w kraju, około 50 do 70 mm na czterech dniach. Kto zaczyna sezon na Trincomalee i Nilaveli, ma pusty brzeg i ceny sprzed szczytu.

    Od czerwca do września. Odwrotność zimy. Wschód i Trójkąt Kulturowy mają wtedy swoje minimum opadowe, południe też schodzi nisko, a płaci za to zachód i góry po zachodniej stronie grzbietu. To najlepszy termin dla kogoś, kto łączy plażę ze zwiedzaniem ruin, bo obie rzeczy leżą po tej samej, suchej stronie wyspy.

    Październik i listopad. Drugi okres przejściowy, który przechodzi płynnie w monsun północno-wschodni. Najmokrzejsze tygodnie roku na całej Sri Lance, bez wyjątków geograficznych.

    Listopad nie ma dobrego brzegu

    Listopadowy opad z jedenastu stacji rozrzuconych po całej wyspie daje razem 3 452 mm i średnio 16,4 dnia z deszczem na stację. Marzec z tych samych stacji ma 788 mm i 5,7 dnia, luty 916 mm i 5,6 dnia.

    To jest ta jedna rzecz, przed którą warto się bronić przy planowaniu. Jesienne terminy bywają najtańsze i wyglądają w wyszukiwarce lotów najlepiej w całym roku. Listopad na Sri Lance kosztuje jednak nie ceną biletu, tylko liczbą dni, w których plan trzeba zmienić.

    A czy deszcz pada cały dzień? Zwykle nie. Nawet w listopadzie typowy opad to gwałtowna ulewa po południu albo w nocy, trwająca od kilkunastu minut do dwóch godzin, po której robi się parno i jasno. Kłopot polega na tym, że w szczycie monsunu takich dni jest osiemnaście na trzydzieści, a droga gruntowa do parku narodowego bywa wtedy nieprzejezdna przez dobę po ulewie, nie w jej trakcie.

    Termin według tego, po co jedziesz

    Pogoda rozstrzyga o terminie tylko wtedy, gdy celem jest plaża. Przy reszcie powodów kalendarz układa się inaczej, czasem wbrew sezonowi turystycznemu.

    Po coKiedyGdzie
    Płetwale błękitneod listopada do kwietniaMirissa, bo poza tym oknem fala nie wypuszcza łodzi
    Wieloryby na wschodzieod maja do wrześniaNilaveli i Uppuveli, kaszaloty i płetwale
    Surfing dla zaawansowanychod maja do września, szczyt w lipcu i sierpniuArugam Bay, Main Point łamie po dnie z piasku i skały
    Surfing dla początkującychod listopada do kwietniaHikkaduwa i zatoczki koło Mirissy
    Safari w Yaliod lutego do lipcabloki 1 i 2, zamykane raz w roku na czas suszy, zwykle od połowy września do połowy października
    Żółwie składające jajaod kwietnia do lipcaRekawa pod Tangalle, czyli poza tamtejszym sezonem plażowym
    Nurkowanie i snorkelingod maja do wrześniaPigeon Island, kilometr od plaży w Nilaveli
    Herbata i pociąg przez góryod stycznia do marcaodcinek z Kandy przez Nuwara Eliya do Elli
    Ruiny i skały Trójkątaluty, marzec oraz od czerwca do wrześniawejście na Sigiriyę rano, przed ósmą

    Surfing ma na tej wyspie dwa sezony i dwa brzegi. Od maja do września fala pracuje w Arugam Bay, a od listopada do kwietnia po przeciwnej stronie wyspy, w Hikkaduwie i w zatoczkach koło Mirissy. Poza sezonem, od października do kwietnia, większość obiektów w Arugam Bay jest zamknięta, a sam styczeń daje tam 263 mm deszczu.

    Najciekawszy wiersz tej tabeli to żółwie. Szczyt lęgowy w Rekawie wypada od kwietnia do lipca, a sezon plażowy w Tangalle i okolicy od stycznia do marca. Kto chce zobaczyć obie rzeczy w komplecie, musi wybrać, którą z nich odpuszcza.

    Dwa tygodnie na wyspie: jak ułożyć trasę pod pogodę

    Sri Lanka ma około 430 kilometrów z północy na południe, a przejazd z Galle do Arugam Bay to 277 kilometrów drogą i około czterech i pół godziny. Przy dwutygodniowym wyjeździe zmiana brzegu jest realna i zwykle się opłaca.

    Zimą, od grudnia do marca: zacznij od wybrzeża południowo zachodniego, przenieś się w góry na trzy do czterech dni i wracaj na plażę na południu. Wschód zostaw na inny wyjazd, bo w styczniu i lutym nie ma tam czego szukać.

    Latem, od czerwca do września: odwrotnie. Wjazd przez Trójkąt Kulturowy, potem w dół na wschodni brzeg, a w górach trzymaj się wschodniej strony grzbietu. Zachodnie stoki zbierają wtedy blisko trzy razy więcej deszczu i tkwią w chmurze, więc pociąg przez plantacje traci to, po co się nim jedzie.

    W lutym i marcu trasa może objąć całą wyspę, bo to jedyne dwa miesiące, w których żadna strefa nie jest wyraźnie mokra. Za tę wygodę płaci się szczytem sezonu i cenami noclegów.

    FAQ

    Kiedy jest najlepsza pogoda na Sri Lance?

    W lutym i marcu, i to jako jedyne dwa miesiące w roku, w których sucho jest na całej wyspie naraz. Luty daje w Colombo 77 mm na pięciu dniach, w Hambantocie 47 mm na czterech, a w Anuradhapurze 60 mm na czterech. Poza tym oknem trzeba wybrać brzeg: od grudnia do marca zachodni i południowy, od maja do września wschodni.

    Które części Sri Lanki są suche w lipcu?

    Wschód, północ i Trójkąt Kulturowy. Arugam Bay ma w lipcu 17 mm opadu na dwóch dniach, Jaffna 23 mm, Anuradhapura 24 mm, Batticaloa 31 mm. W tym samym czasie Galle zbiera 173 mm na piętnastu dniach, a Nuwara Eliya 155 mm na szesnastu. Powodem jest masyw górski w środku wyspy, który zatrzymuje monsun południowo-zachodni po swojej stronie.

    Czy na Sri Lance jest pora deszczowa?

    Są dwie i przypadają w różnym czasie na różnych brzegach. Monsun południowo-zachodni trwa od maja do września i zalewa zachód oraz góry. Monsun północno-wschodni idzie od grudnia do lutego i zalewa wschód i północ. Do tego dochodzą dwa okresy przejściowe, wiosenny i jesienny, z burzami na całej wyspie.

    Kiedy nie jechać na Sri Lankę?

    W listopadzie. To jedyny miesiąc, w którym mokro jest wszędzie: jedenaście stacji rozrzuconych po wyspie dało razem 3 452 mm i średnio 16,4 dnia z deszczem. Trincomalee ma wtedy 376 mm, Colombo 346, Anuradhapura 281. Drugim ryzykownym terminem jest kwiecień, bo pada po trochu wszędzie poza wschodem.

    Jaka jest temperatura wody na Sri Lance?

    Od 26,5 do 30,9 stopnia, zależnie od brzegu i miesiąca. Najcieplejsza woda jest po wschodniej stronie: w maju Pasikudah ma 30,9 stopnia, a w lipcu 29,7. Najchłodniejsza wypada na południu w lipcu, gdy Tangalle schodzi do 26,5 stopnia przy wietrze 32,8 km/h. Kąpiel działa przez cały rok, ale spokojne morze nie.

    Czy w porze deszczowej można jechać w góry?

    Tak, bo góry mają inny rodzaj opadu niż wybrzeże. W Nuwara Eliya pada przez 160 dni w roku, najczęściej na wyspie, ale sumy są umiarkowane: to poranna mgła i popołudniowa mżawka, nie ulewa odwołująca dzień. Realnym problemem jest chmura zasłaniająca widok, dlatego pociąg przez plantacje ogląda się najlepiej od stycznia do marca.

    Czy da się zobaczyć Sri Lankę w lipcu bez deszczu?

    Da się, jeśli trasa trzyma się wschodniej połowy wyspy. Trójkąt Kulturowy, wschodnie plaże i wschodnie stoki gór mają wtedy od 17 do 54 mm miesięcznie na dwóch do pięciu dniach. Warunek jest jeden: odpuszczasz zachodni brzeg od Colombo po Galle oraz Nuwara Eliya, bo te rejony zbierają w lipcu od 123 do 173 mm.

    Jak gorąco jest na Sri Lance?

    Na wybrzeżu od 28,4 do 35,4 stopnia w ciągu dnia, w zależności od miesiąca i brzegu. Najgorętszy punkt wyspy to wschód w czerwcu i lipcu, gdy Trincomalee dochodzi do 35,4 stopnia, bo powietrze schodzi tam z gór już ogrzane. W górach jest zupełnie inaczej: Nuwara Eliya na 1 868 metrach ma w lipcu maksimum 18,6 stopnia i chłodne noce.

    Kierunki pod konkretny termin znajdziesz na stronach obu brzegów: wybrzeże wschodnie pracuje latem, a Hikkaduwa i reszta zachodniego brzegu zimą. Całość wyspy zbieramy na stronie kraju Sri Lanka.

    Podobne wpisy